Haber

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde BDP’liler ve TKP’liler kavga etti


TÜRKİYE Komünist Partisi’nin (TKP) Haziran ayında yapılacak genel seçimlerle ilgili hazırladığı “Boyun eğmeyen 500 bin kişi arıyoruz” başlıklı 10 maddelik seçim afişini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Balmumcu Kampüsü’ne asmak asmak isteyen öğrencilerle, BDP sempatizanı öğrenciler arasında çıkan şise ve taş kullanılan kavgada, her iki gruptan 9 kişi yaralandı.

Öğle saatlerinde çıkan kavgaya ilk olarak üniversitedeki özel güvenlik görevlileri müdahale etti. Daha sonra olay yerine Çevik Kuvvet Ekipleri ve çok sayıda ambulans sevkedildi. Kavgada yaralanan 9 yaralı, Taksim Eğitim ve Araştırma ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma hastanelerine kaldırıldı. Bir süre sonra çeşitli sivil toplum kuruluş temsilicileri de okula geldi. 2 saat süren görüşme sonrası, saat 14.30’da 40 kişilik TKP’li grup bir kapıdan, BDP sempatizanı 30 kişilik grup da diğer kapıdan ayrıldı. Her iki gruptan da gözaltına alınan olmadı.
Kavga sonra açıklama yapan, üniversitenin öğrencilerinden TKP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mert Uzun, “Arkadaşlarımız bir grup BDP’linin saldırısına uğradı. Yaralanan 6 arkadaşımız hastanelerde tedavi görüyor. Kavga, afişteki 8. maddeden kaynaklanıyor” dedi. Uzun’un kavganın nedeni olarak gösterdiği 8. madde şöyle:
“TKP’nin güçlü olduğu bir Türkiye’de kimse bir yandan ülkeyi satıp, bir yandan da birlik bütünlük edabiyatı ile milliyetçiliği pompalayıp düşmanlık üretemez. Halkları birbirine düşürecek söylemler. Alıcı bulamaz. Kürtlerin umutsuzluk içinde emperyalist ülkelerden, cemaatlerden ya da ayrılıktan medet umar hale getirilmesine kimse izin veremez. Farklı etnik kökenlerden insanların birbirine güveni pekişir. Birçok okulda İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim verilirken, bu ülkeninin dilllerinden Kürtçe üzerindeki yasaklama ve kısıtlamalar kolay kolay savunulamaz”

Haber orijini: Haber Blog

Haber konusu : Yıldız Teknik Üniversitesi’nde BDP’liler ve TKP’liler kavga etti hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.