Haber

TOBB Türkiye Özel Güvenlik Hizmetleri Meclisi sektörü sorguladı

TOBB Türkiye Özel Güvenlik Hizmetleri Meclisi, özel güvenlik sektörünün problemlerini tartışmak üzere Ankara’da TOBB Birlik Merkezi’nde toplantı düzenledi.​ 

Özel Güvenlik Hizmetleri Meclisi Başkan Yardımcısı Oryal Ünver’in tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından; güvenlik elemanlarının çalışma süreleri, özel güvenlik şubelerine yapılan bildirimlerin elektronik ortamda yapılması, özel güvenlik ve koruma planlarının kaldırılması, sözleşme uzatma bildirimlerinin kaldırılması, güvenlik denetim formlarının gözden geçirilmesi ve yenilenmesi hususları ele alındı.

Özel güvenlik ile ilgili yazılı kaynakların hazırlanması, toplumdaki özel güvenlik algısı ile sektörün tanınırlık ve bilinirliğinin arttırılması için çeşitli projeler düzenlenmesine karar verildi.

Sektörün temsilcileri, Meclis Başkanı Hasan Gazi Özer’in özverili bir biçimde sorunların çözümü için uğraştığın belirterek, Özer’e teşekkür ettiler. Problemlerin büyük ve birbirine geçmiş bir durumda olduğunu ifade eden meclis üyeleri, bunları “yasal mevzuattan kaynaklanan sorunlar”, “piyasadan kaynaklanan sorunlar”, “işverenlerden kaynaklanan sorunlar” ve “eğitimden kaynaklanan sorunlar” şeklinde kategoriler altında topladılar.

Özel Güvenlik sektörünün; iş güvenliği ve işçi sağlığı, ihale mevzuatı, kıdem tazminatı, mesai süreleri ve AB uyum süreci ile ilgili çok sayıda konuyu içerdiğinin tespit edildiği toplantıda, ortaya çıkan sorunların çözümü için sistemli bir çalışma gerektiği sonucu çıktı. Bunun için de, daha önceden oluşturulmuş çalışma komitelerinin çalışma alanları ile ilgili sorunları ve bunların çözüm önerilerini somut biçimde ortaya koyarak, ilgili kurumlara göndermesine karar verildi.

Haber konusu : TOBB Türkiye Özel Güvenlik Hizmetleri Meclisi sektörü sorguladı hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

8 comments

 1. cihat

  kocaeli üniversitesi özel güvenlik ve koruma programından mezun oldum..sadece şu soruyu sormak için yorum yapıyorum sayın büyüklerime…bizi ne zaman göreceksiniz artık?yeter…ilkokul mezunu adamların beline cop takıp milletin içine sokan bu merdıven altı şirketlere ne zaman dur diyeceksiniz…özel güvenlik ara yönetici eğitimiymiş…biz okul mezunları varken böyle bir şeye ne gerek var…750 liraya insanlara amelelık yapıyoruz…sürekli memur tayfası tarafından eziliyoruz..insan ların gözünde ne gibi bir caydırıcılığımız var sanıyosunuz siz..insanlar bizleri kale bile almıyo….görün artık bir şeyleri..biliyorum..bu msj yayınlanmayacak bile..ama bu msjı okuyupta sayfaya koymayacak olan editör arkadaşa söylüyorum…hesap vereceksiniz..elinizde imkan olduğu halde bu yapılan haksızlığa dur demediğiniz için Cenabı Hak karşısında bu yetkınızı kullanmamanın hesabını vereceksınız….iyi günler herkese

  1. admin Post author

   Mesajınız yayınlandı gördüğünüz üzere. Ben sana hesap vermem. Adam gibi yazı yazan herkesin yorumunu onaylarım. Sana tek sorum şu: Seni zorla mı çalıştırıyorlar, sonra al bu hakkın mı diyorlar? Yoksa maaşının ne kadar olduğunu söyledikten ve sen kabul ettikten sonra mı işe başlıyorsun? İşi ve maaşı kabul etmek zorunda değilsin! Ediyorsan da mızmızlanmayacaksın. Dünyanın kuralı bu. Yoksa biri seni zorla bu işe soktuysa, angarya yaparak zorla çalıştırıyorsa burası Türkiye Cumhuriyeti. MUZ Cumhuriyeti değil. Cumhuriyet Savcılığına şikayet eder, beni zorla çalıştırıyorlar, işkence ediyorlar der ve faillerinin ceza almasını sağlarsın.

 2. cankat

  Guzel calisma icin tsk ederiz. Konunun takipcisiyiz insallah sizlerde takip eder gelismeleri bildirirsiniz igeceler

 3. orhan

  Bu bence geç artık bi karar verilsin özellikle kadrolaşma iyi haberleriniz dileğiyle…

 4. admin Post author

  Şu anki TC. hükümetinin eğilimi liberalizmdir. Yani devletin değil, özel girişimcinin, yani kişilerin önde tutulduğu sistemdir. Buna göre herşey devletten beklenmez. Devlet her işi yapmaz. Kadrolaşma dediğiniz sistem ise bugünkü eğilime uygun değildir. Çünkü devlet özel güvenlik işi ile ilgilenmez, ilgilenmemelidir. İşi ehline verip, yaptırır. Bu durumda kadrolaşma söz konusu olamaz. Güvenlik görevlileri ise kendilerini YA hizmetli, ya da POLİS gibi görmektedirler. Her ikisi de yanlıştır. Çünkü ÖGG kamu hizmeti görürken POLİSİN yetkilerinin tamamına haiz değildir. Olmamalıdır da. Ne eğitimi ne de öğretimi yeterli değildir buna. O zaman adil olalım. Polis kolejinden mezun olanla aynı özlük haklarına sahip olmak eşyanın tabiatına aykırı. İş kanunu ise bu aşamada devreye giriyor. O kanuna uyalım, 5188 sayılı kanunun emredici hükümlerine uyalım. Ama kendimizi ne polis, ne de hizmetçi diye nitelendirelim. Bu tamamen şahsi kanaatim.

  1. tahaa eryılmaz

   admin sanada hak veriyorum.. lakin.. bizim halimiz noolacak . adamlar şirketlerden her türlü menfaati elde ediyor zaten şirketlerinde işine geliyor . eeee o zaman vur abalıya çal abalıya… böyle giderse güvenlik sektöründe kaos çıkar….güvenliklerde zaten yetkiyi alan kendini feriştah sanıyor .. meslektaşlarıma duyarlı olmalarını tavsiye ediyorum

 5. tahaa eryılmaz

  özel güvenlikte kesinlikle iş garantisi yok işlerine geleni başa getiriyorlar onlarda zaten onların adamı işlerine geldiği gibi menfaatleri doğrultusunda garibanların ekmeği ile oynuyorlar kutretli devletimiz bizi nefis sahibi bu fırsatçıların elinden alıp kadro vermeye muktedirdir..biz öyle 3 _ 5 milyar parada istemiyoruz 2 lira verin amma bizi kadroya alın.. devleti aliyye kurumlardaki özel güvenlik meselesine biraz eğilirde araştırırsa zaten kesinlikle kadro verir heralde

 6. admin Post author

  Sayın Tahaa haklsınız da devlet sayısı bir milyona dayanmış özel güvenlikçilerinin kaçına kadro verebilir ki? Peki yasaların eşit uygulanmasını isteyen diğer özel sektörlerde çalışanlar da devlet kadrosuna geçmek isterse ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.