Bilgi

Suriye özel güvenlik şirketleri yasallaştı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad özel güvenlik şirketlerine lisans veren yasayı geçirdi.

SANA haber ajansının haberine göre polisi etkisiz hale getiren ve 29 aydır süren çatışmalar sebebi ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad özel güvenlik şirketlerini yasallaştıran 2013/55 sayılı yasama kararını onayladı.

Esad’ın geçirdiği kanun, koruma ve denetleme görevi sağlayan özel firmalara RUHSAT vererek fertlerin, kurumların, mülkiyetlerin ve nakit, mücevher ve değerli metallerin nakliyatını güvence altına alacak.

İçişleri bakanlığı tarafından verilen bir yıllık yenilenebilir lisansın ön şartı ise 250 bin dolardan fazla sermayeye sahip Suriye Ulusal Sermayesi olması.

İçişleri bakanlığı Altıpatlar ‘dan Tüfek ‘e kadar özel güvenlik firmalarının kullanacağı silahların kategorisini belirleyecek ve denetleyecek. Aynı zamanda kanun, her şirketin 300 ila 800 kişi arasında koruması olması koşulunu şart kılıyor.

AFP’ye açıklama yapan bir kaynağa göre ise korumaların üniforma giymesi zorunlu olacak ve kanun, özel güvenlik firmalarının ofis açmasını ve buralarda silahlı çalışanlar bulunmasına izin verecek. Kaynak, “Güvenlik güçleri önde gelen kimseleri ve firmaları korurken aynı zamanda para nakliyatının güvenliğini sağlayacak. Bütün bunlar 2011’de çatışmaların başlamasından önce polisin göreviydi ancak şuan polis başka şeylerle uğraşmak durumunda” dedi.

Haber konusu : Suriye özel güvenlik şirketleri yasallaştı hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.