Haber

Stad ve Üniversiteler özel güvenlik değil, Polis tarafından korunacak

Stadlar ve Üniversiteler özel güvenlik görevlileri tarafından değil, Polis tarafından korunacak…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin futbolda yaşanan şiddet olayları hakkındaki sorusu üzerine; “Stadlardan ve üniversiteden özel güvenliği çıkartacağız. Çünkü danışıklı dövüş oluyor”…

Özel güvenlik hizmetlerinden önce statlarda polisler, jandarma bölgesinde ise askerî personel güvenliği sağlıyordu. Özel güvenlik kanunun çıkarılması ile özellikle derbi maçlarında polise ek olarak özel güvenlik personelleri da görev yapmaya başladı.

Daha sonraki dönemde polisler stadyumlardan ve spor salonlarından çekildi. Fakat, sahalarda yaşanan olaylar, tribünlerde meydana gelen arbedelerde özel güvenlik elemanlarının yetersiz kaldığı görüldü. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü  stadyumlarda tekrar polisleri görevlendirdi. 14 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 6. maddesi ile polislere verilen harcırah iki katına çıkarıldı.

Akabinde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Spor Güvenlik Büro Müdürlükleri kurularak, güvenlik işi yapmamış ve 1 aylık kursun ardından polisin yerine görevlendirilmeye çalışılan özel güvenlik görevlilerinin kalitesini artırmak amaçlandı. Spor alanlarında görev yapacak güvenlik elemanlarının bu işte en az bir yıl tecrübe sahibi olması gerektiğini savunan yetkililer, “Biz zamanında Futbol Federasyonu’na söyledik. Kulüpler özel güvenlik hizmetini satın alıyor. Günlük 25 lira para alan güvenlikçiler kulüp ne derse onu yapıyor. Bu işi bize göre Federasyon ihale etsin. Dolayısıyla görev yapanlardan Federasyon sorumlu olsun.” değerlendirmesini yapıyor.

Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ufuk Özerten de özel güvenliğin statlardan çıkarılmasından yana. Ancak UEFA ve FIFA talimatları statta emniyet kuvveti istemiyor. Bu durum da Federasyon’un elini kolunu bağlıyor. Başbakan’ın açıklaması sonrası Futbol Federasyonu da yeni bir yol haritası çizmeye hazırlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü raporuna göre görevliler eğitimsiz ve yetersiz:

Emniyet tarafından hazırlanan ‘Şiddet Raporu’na göre statlarda görevli özel güvenlik görevlilerinin yüzde 90’ının müsabaka güvenliği ve kalabalık yönetimi konusunda eğitimsiz olduğu belirlendi.

2011-2012 sezonunda 198.891 özel güvenlik elemanının spor karşılaşmalarında görev yaptığı belirtilen raporda, güvenlik görevlililerinin taraftar gibi davrandığı, kitle psikolojisini anlamada yetersiz kaldığı ve taraftara yersiz müdahalelerinden dolayı şiddete sebebiyet verdiği kaydedildi. Raporda kurum ve kuruluşlar için çözüm önerileri de sıralandı:

 1. Özel güvenlik görevlilerine federasyonlarca spor güvenliği ve müsabaka güvenlik tedbirleri konularında özel alan eğitimi verilmeli.
 2. Mümkün olduğunca aynı görevli aynı yerde görevlendirilmeli.
 3. Eğitim sonrasında sertifika alanların müsabakalarda görevlendirilmesine öncelik verilmeli.
 4. Olaylara sebebiyet veren ve görevini ihmal edenler müsabakalarda görevlendirilmemeli ve cezalandırılmalı.
Haber konusu : Stad ve Üniversiteler özel güvenlik değil, Polis tarafından korunacak hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

8 comments

 1. Rahman

  Gerçekten de özel güvenlikçiler maçlarda çok yetersiz kalıyor. Belirtildiği gibi kaç lira aldıkları önemli değil. Fakat stad güvenliğini sağlayamadıkları büyük bir gerçek. 1 aylık kursla polisin yerini tutmayacağı ortada. Bir de ucuz firmalar buluyorlar onlarla anlaşıyorlar. Kaliteli güvenlik şirketleri ile çalışıp, daha yüksek gündelik verilse daha kaliteli güvenlikçiler alınır. Fakat güvenlikçilerin çoğu da hayatı boyunca bir iş yapmamış ve sırf meslek edinmek için kısacık kursa gitmiş kişiler olunca ve en kötüsü kendilerini eğitmek için hiçbir şey yapmadıkları da gözönüne alınınca ortaya vahim bir durum çıkıyor. Bence özel güvenlikçiler spor karşılaşmalarından çıkarılmaz ama özel eğitim alanlar seçilir.

 2. ali

  stadyumu anladıkta ünüversiteyle ne alaka güvenliğin kaldırılması bu kadar insan açmı kalacak

 3. mahmut

  öncelikle herseyi guvenliklerin uzerıne atmak bence asıl sıkıntı orda oraya mac ızlemeye degılde holıganlık yapmaya savasa gelırmıs gıbı ınsan oldurmeye gelmesi daha vahım bır durum once oraya gelen taraftar demek ıstemıyorum dırek yavsak demek ıstıyorum baska sıfat yakıştıramıyorum maç nasıl ızlenır nasıl ınsan olunur onu ogrensın

 4. kemal

  SİZDEN ZATEN BU BEKLENIRDI AKP BU KADAR MILLETI İŞTEN CIKARACAN DEMEK ..KARDESIM O ZMAN ORALARADA POLİSİN YETKISINI VERIN OLSUN BITSIN MİLLETİ ÇOÇUKLARIYLA AÇ BIRAKACAN ONDAN SONRADA CIKIYON 3 ÇOÇUK DIYE BAGIRIYON

 5. onur

  sayın BAŞBAKANIM bu konuyla ılgılı görüsüm bizim müdahale ve bir cok yetkimiz yok bizi isten cıkaracağınıza yetkilerimizi baştan gözden gecirilmesini istiyoruz yada yenı ıse alınacak kısıler arasında bıze oncelık tanınsın…ilgi ve alakanızdan ötürü tesekkur ediyorum…

 6. esra

  ya bırakın şu saçmalığı arkadaş özel güvenlik yetersiz diyosunda polisin yetkileri özel güvenlikte yokki sınırlı haliyle sınırlı olduğu için müdahalede sınırlı oluyor rahman efendi yanlışmıyım polisin yetkisi ayrı özel güvenliğin ayrı adı üstünde özel güvenlikler sadece önleme araması yapabiliyor çünkü fazla yetki yok sadece genel kolluğun yükünü hafifletiyorlar o kadar

 7. ozan

  Helal sana esra katiliyorum sana

 8. mustafa

  SAYIN BAŞBAKANIM ÖZEL GÜVENLİK OLARAK YETKILERİMİZ OLMADIGI İÇİN YAPTIGIMIZ EN UFAK MUDAHALEDE BILE BİZLERİ İŞTEN ÇIKARMAKLA TEHDIT EDİYORLAR BIZE YETKI VERİLİRSE NELER OLACAGINI HERKES GOZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE GÖRÜLECEK YENİ ALINACAK KORUMA MEMURLARINDA BİR DEFAYA MAHSUSDA OLSA ÖNCELİKLE MEVCUT ÇALIŞANLARA BİR ŞANS VERİLMELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ COLUK ÇOCUGUMUZ VAR İŞSİZ KALIRSAK NE YAPARIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.