Haber

Özel Güvenlik öğrencileri Özel Dedektif olmayı tercih ediyor

Özel dedektif olmak özel güvenlik öğrencileri için öncelikli tercih nedeni oldu.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü öğrencileri, “Araştırma Takip Uzmanlığı” dersini seçiyor..

Öğrenciler, maaşını yeterli görmedikleri özel güvenlik işlerini beğenmediklerinden, ileride özel dedektiflik yapmalarını temin edecek “Araştırma Takip Uzmanlığı” derslerine büyük ilgi gösterdi.

Kocaeli Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma öğrencilerinin nerede ise tamamı dersi almak için müracaat yapınca, ders kontenjan sınırlaması kaldırıldı.

Hereke  Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yükekokulu Müdürü ve Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gazi Uçkun, Araştırma Takip Uzmanlığı dersine fazlaca talep olduğunu belirterek, “Önce 30 öğrenci kontenjan sınırlaması koymuştuk. Fakat öğrencilerin hepsi dersi almak için yoğun baskı yaptılar. Biz de sınırlamayı kaldırdık. Özel dedektifler, sabit maaştan çok aldıkları işlere göre kazanıyor. Bu da öğrencileri cezbediyor.” şeklinde beyanat verdi.

Doç. Dr. Gazi Uçkun, Türkiye’de ilk açılan ‘Özel Güvenlik ve Koruma Programı’ olduklarını belirterek, öğrencilerin özel güvenlik işini beğenmeme sebeplerini şöyle açıkladı; “Özel güvenlik sektörü önü açık olan bir meslek. Ancak öğrenciler özel güvenlik mesleğini beğenmiyor. Çünkü, 5188 sayılı kanuna göre kurulmuş olan özel eğitim kurumları, 130 saat eğitim veriyor. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerindeki öğrenciler ise yaklaşık 3200 saat özel güvenlik eğitimi alıyor. Bu sebeple öğrenciler “130 saat eğitim alan ile 2 sene eğitim almış kişi aynı kefeye konuyor” algısına sahipler. Yüksek ücret veren kurum ve kuruluşlar da bulunmakla birlikte sektörde genel olarak ücretler düşük mertebelerde. Tüm bunlar öğrencilerin özel güvenlik işini beğenmemesine neden oluyor. Bu  nedenler ile öğrencilerinin özel güvenlik mesleğinden çok özel dedektiflik mesleğini tercih ettiğini, 300’e yakın öğrencinin tamamının seçmeli ders olan “Araştırma Takip Uzmanlığı” dersini almak için başvuruda bulunduğunu, 30 kontenjana rağmen yoğun talep üzerine tamamının bu dersi seçmesine izin verdiklerini” belirtti.

Doç. Dr. Gazi Uçkun, bu özel dedektifliğe ilgiyi Amerikan filmleri, James Bond ve ajanlık merakına bağladığını, işin bir de ekonomik yönünün olduğunu, özel dedektiflikte Özel Güvenlik görevlileri veya devlet memuru gibi sabit bir ücrete çalışılmadığını, Özel dedektiflik şirketlerinin aldıkları işlere göre para kazandıklarını, bunun da öğrencilere cazip geldiğini, özel dedektiflik işinin özel hayattan çok daha geniş bir alanı kapsama alanı içinde olduğunu, Özel dedektiflik mesleğine avukatlar , hukuk büroları , noterler ve sigorta şirketlerinin yapacağı araştırmalarda, şirketlerin korsan ürün araştırmalarında, bankaların kredi araştırmalarında ve kurumsal birçok işte ihtiyaç olduğunu, özel dedektiflerin yalnızca karı koca ilişkilerini takip ettiği sanıldığını oysa bu tür işlerin hem parasal getirisi küçük işler olduğunu hem de özel hayata girdiği için sıkıntı yaşanabilmesi nedeniyle tercih edilmediğini, özel dedektiflik kanunu için ise bir an önce çıkarılması gerektiğini” belirtti.

Haber konusu : Özel Güvenlik öğrencileri Özel Dedektif olmayı tercih ediyor hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.