Haber

Özel Güvenlik İhalelerinde Yolsuzluk

Çeşitli özel güvenlik hizmetleri ihalelerine fesat karıştırıldığında dair ihbar alan Kahramanmaraş Kaçakçılık ve Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü, il merkezi ve Şanlıurfa ilinde eş zamanlı olarak düzenlediği operasyon ile 15 kişiyi gözaltına aldı.

Sanıkların kamu kurumlarındaki özel güvenlik hizmeti ve temizlik hizmet alımı ihalelerinde, organize bir örgüt yapısı içerisinde ihale günü ve öncesinde bir araya gelerek, ihalenin istedikleri firmada kalmasını sağladıkları belirlendi.  Sanıkların göstermelik olarak birbirlerinin ihalelerine katılarak destek sağladıkları ve yabancı şirketlerin ise ihaleye girmesini önledikleri tespit edildi.

Operasyonda gözaltına alınan şahıslardan, firmalara ait kaşelere, evraklara, senet ve çeklere el konuldu. Şüphelilerden A.P., İ.P., S.K., M.S., A.A., İ.Y., E.K., M.İ., Ö.F.Ü., A.E.Ü., Ö.Ö., M.S., E.K., M.K. ve R.B., KOM Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Şüphelilerin ”özel güvenlik ve temizlik hizmet alımı ihalelerinde organize yapı içerisinde oldukları, şüphelilerden bazılarının temizlik ve özel güvenlik sektöründe bulunan birden fazla firmanın gizli ortağı olduğu ve ihalelere fesat karıştırdığı” tespit edildi.

Zanlılardan, A.P, İ.P, A.A, E.K, İ.Y, S.K, M.S. ve M.S , ”Örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak” suçları nedeni ile nöbetçi mahkeme hakimi tarafından tutuklandı. Diğer 7 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı .

Haber konusu : Özel Güvenlik İhalelerinde Yolsuzluk hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

2 comments

  1. Güvenlik Görevlisi Mehmetçik

    Bu sanki ilk defa oluyor. Özel güvenlik ihalelerinde araya milletvekilleri bile girip, ihaleleri almaya çalışıyorlar. Ne üdüğü belirsiz kişilerin özel güvenlik firması kurması yasaklanmalı. Sadece sabıkasız olmak, parayı yatırmak yetmemeli. Bu işte yeterliliği olan kişiler güvenlik şirketi kurabilmeli. Adı sanı makamı belirli kişiler kurarsa bu tip suçlara karışmazlar. Örneğin belirli bir sınıfın üzerindeki emekli emniyet müdürleri, belirli bir rütbenin üzerindeki askerler veya hukukçular bu şirketleri kurabilmeli. Şu anki yasaya göre kuruculardan birinin üniversite mezunu olması şart. Bir hukukçu ile bir veteriner bir olur mu? Hangisi bu işe uygun. Eh ziraat mühendisi yönetici olursa böyle olur. Bu sitede bir yerde bu ihaleler yüzünden bıçakla tehdit edildiğini yazan birini dahi okumuştum. Ne oluyor beyler? Neyi ele geçirmeye çalışıyorsunuz?

  2. mustafa küçük

    bu kadar yolsuzluk var neden müdahele edilmiyor.çünkü yolsuzluğu yapan şirketler akpniin kendi kendini hapse atacak değilya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.