Haber

Oy oranını ikiye katladı, 2018’e göre ibre tersine döndü…

2023 seçimlerine 8 ay gibi bir süre kalırken, Ankara seçim sahasına girdi. Liderler meydanlara inmeye başlarken, partilerin de çalışmaları hız kazandı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup tollantısında yaptığı açıklamada “Bu seçimlerin mottosu ‘Türkiye Yüzyılı’dır.” diyerek adeta seçim startını vermiş oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım sürerken, muhalefetin adayı ise henüz netleşmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Yanımda mısınız?’ çıkışı sonrası adaylık tartışmaları için gözler 6’lı masaya çevrilirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den dikkat çeken bir açıklama gelmişti.

AKŞENER’DEN ‘YAVAŞ VE İMAMOĞLU’ AÇIKLAMASI

‘Kazanacak aday’ çıkışı yapan Akşner, adaylık için ismi geçen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’a destek verebileceklerini açıklamıştı.

ANKARA’DA SON SEÇİM ANKETİ

Siyaset kulislerinde adaylık tartışmaları sürerken, anket şirketleri de saha çalışmalarına hız verdi. Son olarak ORC Araştırma, Ankara’da yaptığı seçim anketinin sonuçlarını paylaştı.

İYİ PARTİ OYLARINI KATLADI, 4 PUAN DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

ORC’nin 01-04 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara’da 2420 katılımcı ile gerçekleştirdiği genel seçim anket sonuçlarına göre ilk 3 parti ve oy oranları şu şekilde oldu;

AK Parti: Yüzde 31,4
CHP: Yüzde 27,4
İYİ Parti: Yüzde 23,5

İYİ Parti’nin oy oranındaki büyük yükseliş ve AK Parti’nin yaşadığı kayıp gündem olurken, sonuçlara göre AK Parti, CHP ve İYİ Parti arasında yüzde 4 fark bulunması dikkat çekti.

2018 SEÇİMLERİNDE PARTİLERİN ANKARA’DAKİ OY ORANLARI

2018 yılında gerçekleşen Genel Seçimlerde Ankara’daki oy oranları ise şu şekildeydi;

AK Parti: Yüzde 40,4
CHP: Yüzde 26,1
İYİ Parti: Yüzde 12,1
MHP: Yüzde 13,1

Cumhur İttifakı: Yüzde 53.5
Millet İttifakı: Yüzde 39.7

%title%

Haber konusu : Oy oranını ikiye katladı, 2018’e göre ibre tersine döndü… hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.