Bilgi

Maçlara Özel Güvenlik Genelgesi

Maçlarda şiddetin önlenmesi için hazırlanan özel güvenlik genelgesi dün 81 il valiliğine gönderildi. Özel Güvenlik Genelgesinde, spor sahalarının güvenliğinden sorumlu spor güvenlik kurulları, il emniyet müdürlükleri, federasyonlar ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ayrı ayrı görevler verildi. Genelgeye göre, gerekli güvenlik kamerası düzeneğini kurmayan kulüplere her maç için ayrı para cezası verilecek. Hakkında savcılık soruşturması açılanlara doğrudan maça giriş yasağı polis tarafından konulacak. Siyasi ve ideolojik eylemler ise sadece stadyum içinde değil, çevresinde de yasak olacak.
İçişleri Bakanlığı’nın bir süre önce gerçekleştirilen sporda şiddetin önlenmesi çalıştayının ardından hazırladığı ve ligler başlamadan valiliklere gönderdiği özel güvenlik genelgesinde başlıca talimatlar şunlar:

* 14 Nisan 2014’e kadar spor alanlarında elektronik bilet ve kamera sistemlerinin kurulmaması halinde her müsabaka için en üst futbol ligindeki kulüplere 100 bin, bir altındaki kulüplere 80 bin, basketbol, voleybol dalları için 20 bin lira idari para cezası verilecek. Ayrıca, spor kulüpleriyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları’na suç duyurusunda bulunulacak.
* Müsabakalarda çıkan olaylarda gaz el bombaları ve gaz fişekleri kullanılmamasına özen gösterilecek.
* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisinde olduğu anlaşılan kişilerin spor alanlarına alınmaması sağlanacak İtiraz edenlere alkol ölçer ile tespit yapılacak.
* Müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında başta tribünler olmak üzere spor alanı dışında veya yakın çevresinde ideolojik ve siyasi propaganda amaçlı kanunsuz eylemlere yönelik önlemler alınacak.
* Futbolda Süper Lig ve 1. Lig’de saha içinde yeteri kadar, deplasmanlarda ise ihtiyaç halinde birden fazla gözlemci polis olacak.
* Taraftar organizasyonları bizzat kulüplerce yapılacak.

Bedava bilete engel

Elektronik bilete geçinceye kadar biletler isim, soyisim ve TC kimlik numarasına göre satışı yapılacak ve her hafta farklı renkte bilet bastırılarak satılacak. Bedava bilet dağıtımının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınacak.

‘Küfürsüz bir sezon olacak’

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, sosyal medyada yaptığı açıklamada, taraftar gruplarıyla diyalog kurmalarından rahatsız olanların, ‘taraftara tehdit’ imalı haber ve yorumlarda bulunduğunu söyledi.
Twitter hesabından konuyla ilgili değerlendirme yapan Bakan Kılıç, “Tehdit yok, teklif var. Şiddetsiz, küfürsüz bir sezonu birlikte inşa edebiliriz. Bundan kimse zarar görmez, herkes kazanır. Diyalog kuran, tehdit etmez ama biliyoruz ki diyalog, huzur ve barışçıl iklim, bazı kesimleri rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

Haber konusu : Maçlara Özel Güvenlik Genelgesi hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.