Haber

Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi özel güvenlik tarafından korunuyor

Küçükçekmece Sığınma Evi 16 senedir eşleri tarafından acı çektirilen ve şiddet gören kadınlara sadece bir çatı değil, yeni bir hayat sağlamak için çalışıyor. Güvenliği ise özel güvenlik görevlileri tarafından sağlanıyor.

Kimisi koca dayağı ve tecavüzden kaçtı, kimisi ise kurşun ve bıçak darbelerinden. Çoğuna akrabaları arkasını döndü. Onlar aile içi şiddet kurbanları… Maruz kaldıkları fiziksel, ruhsal ve cinsel şiddetin izleri bedenlerinden silinse de, ruhları yalnızlık ve çaresizlikten kavruldu. Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi, şiddet gören kadınları destekleyerek, onlar için umut kapısı olmaya devam ediyor. Belediyeye bağlı olan sığınma evinini sağladığı psikolojik, ekonomik ve sosyal olanaklar sayesinde, kadınlar kısa zamanda çocuklarıyla yeni bir yaşam kurabilme cesaretini gösteriyor.

16 yıldır şiddet gören kadınlara destek veren Küçükçekmece Sığınma Evi sorumlusu İlmiye Gezer,”Eve gelen kadın, çocuklarıyla duygusal bir travma içinde olduğundan, 2 ay boyunca terapi görüyor. Yeni düzen, ortam ve insanlara uyum sağlanması için bu çok gerekli” diyor. Bu süre içinde sığınma evindeki yetkililer can güvenliği olan kadın ve çocuklar için harekete geçiyor.

Kılık değiştirme taktikleri
Önce kocanın aileye ulaşmaması için, çocukların başka bir okula gizli kaydı yapılıyor. Eğer kadın çalışıyorsa, yeni bir iş bulunuyor. Can güvenliği olmayan kadınlara, peruk, güneş gözlüğü, makyaj, türban gibi aksesuvarlarla kılık kıyafet değiştirme yöntemleri öğretiliyor. Daha sonra da sığınma evi yetkilileri, kadının para biriktirip, kendi evini kurmasına yardımcı oluyor.

Sığınma evi 16 yıl içinde 200 kadının ev satın alarak hayallerini gerçekleştirmesini sağlamış. Sığıma evi Psikoloğu Çiğdem Morgil,“Yerimizin gizli olması çok önemli. Kapıda tabela yok ve 24 saat özel güvenlik var. Kadınlara ayakları üzerinde durmayı öğretiyoruz. Eğer iş bulmak için kadının eğitimi yeterli değilse, aşçılık, güzellik uzmanı, konfeksiyon gibi alanlarda meslek kazandırma kurslarına yönlendiriyoruz. 16 yıl içinde, 1400 civarında kişiye iş imkân sağladık” diyor.

Sabah 10’da pilates
Sığınma evinde kadın ve çocuklarının rahat etmesi için her türlü konfor bulunuyor. Plazma TV’li devasa bir salon, kadınların çocuğuyla kaldığı klimalı-televizyonlu odalar, kreş ve etüt merkezi, 24 saat hizmet veren özel güvenlik birimi, mutfak, çamaşır ve bulaşıkhane, hobi bahçesi, oyun parkı gibi bölümler özenle oluşturulmuş. Tiyatro, konser, sinema gibi kültürel faaliyetlerin yanı sıra pilates dersi bile unutulmamış.
 
Pilates dersleri sabah saat 10.00’da başlıyor. Sığınma evinde genel temizlik ve ana yemekler özel bir şirket tarafından yapılıyor. Kadınlarsa gelen yemeğin dağıtımı ve bulaşıklardan sorumlu. Küçükçekmece Sığınmaevi’ne 0212 411 08 28’den ulaşılabilir.
İlk kez rahatça uyuyabildim
Şükriye K. (29): Altı ay önce geldim. Eşim eroin bağımlısı. Üç çocuğum var. Şiddeti artık işkence boyutundaydı. Tehditle üç kutu ilaç içirdi bana. Hastaneden gizlice taburcu olup, çocuklarımı alıp kaçtım. Buraya geldim. Perişan haldeydim. Yıllardır ilk kez iç rahatlığıyla uyudum. Tiyatro, konsere bile gidiyoruz. Bu mutluluğu yaşattıkları için Allah razı olsun.

Burada para biriktirip ev aldım
Hale S. (43): 20 yıllık evliyim. Âşık olup evlendim. Sonra hayatım kâbusa döndü. Hamileyken ormanda dövüp tecavüz ettiği için bir bebeğimi kaybettim. Gecenin bir vakti çocuklarımı da alıp evden kaçtım. Beni buraya polis gönderdi. Önce çok tedirgindik. Sığınmaevi sayesinde işe girdim, para biriktirmeye başladım. Ev satın aldık.

Üniversiteyi burada kazandım
Nimet Z.: Yıllarca çocuklarım için işkencesine katlandım. Bir gün, 16 kurşunla beni öldürmeye kalkıştı. Hiçbir akrabam, bizi evine kabul etmiyordu. Çocuklarımı alarak, sığınma evine geldim. Burası hayata yeniden başladığımız bir yer oldu. Yıllar sonra iç rahatlığıyla yaşamaya başladık. İş buldum, lise mezunuydum, sınava girip üniversiteyi kazandım.

Çocuklar için kreş var
İşe giden anneler çocuklarını yeri gizli olan kreşe bırakıyor. Çocukların ödevleriyle ilgilenen etüt öğretmenleri var. Çocuklar diyetisyenlerin hazırladığı uygun ara öğünlerle besleniyor. Evdeki odalar, iki çocuklu bir kadının kalabileceği biçimde organize edilmiş.

Radikal.

Haber konusu : Küçükçekmece Kadın Sığınma Evi özel güvenlik tarafından korunuyor hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.