Haber

Koruma Memurları

Kamu hizmetlerine Polis veya Özel Güvenlik görevlileri yerine Koruma memurları gelecek…

Özel güvenlik hakkındaki ilgili Anayasa’nın, ”üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır” içerikli 130. maddesini hatırlatan Muammer Güler, ”Bununla ilgili olarak devlet polis marifetiyle de gerekli önlemleri aldırabilir veya özel güvenlik hizmetleri aracılığıyla da bu önlemleri yürütebilir. Özel güvenliğin polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktığı doğru” dedi.

Başbakanın, Bakanlar Kurulu’nda böyle bir talimatı (Stad ve Üniversiteler özel güvenlik değil, Polis tarafından korunacak) olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ”Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma mevcut. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek, yoksa farklı biçimde mi yürütülecek, buna çalışacağız” dedi.

Muammer Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

”Koruma memurları yalnızca koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Kişileri, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçlar gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri yalnızca koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Koruma memurlarını özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da uygulamalı eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi polis merkezinin önünde nöbet tutmayacak. Polisin  görevi ayrı olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini verecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor, hem de gerekirse kapı önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurları ile yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya stadlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih nedeni olacak.”

10.000 tane koruma memuru olması planlanıyor:

M.Güler, şu anda Türkiye’de tüm koruma hizmetleri için 29.000 kişi istihdam edildiğini, bu sayının çok fazla olduğunu belirterek, ”29000 kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10.000 kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru” diye ifade etti.

”Koruma memurları yeni mi alınacak, yoksa teşkilat içindeki 10.000 kişiyi mi eğiteceksiniz?” sorusuna M.Güler, ”Yeni alacağız” cevabını verdi.

M.Güler, koruma memurluğu için lise mezunu şartı aranacağını, belirli fiziki koşulları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını belirtti.

”Lise mezunu statüyü düşürmez mi?” sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunu olanların da koruma memuru alabileceklerini belirtti.

M Güler, ”10.000 koruma memuru için ne zaman start verilecek?” sorusu üzerine de yasal hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını, çalışmaların önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini,  düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak 2013 sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını kaydetti.

Güler, koruma memurlarının üniformasının polisten farklı olabileceğini belirterek, ”Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek” dedi.

Koruma Memurlarının Özlük haklarının nasıl olacağı sorusu üzerine, ”Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var” diye belirtildi.

Haber konusu : Koruma Memurları hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

7 comments

 1. Yeni Polis

  Bana bu uygulama hiç doğru gelmedi. Bir güvenlikçi ya memurdur, ya da değildir. Memuriyet ile Özel sektör ortası bir iş sözleşmesi olmaz kamuda. Adları ya Koruma Memuru olur ki o zaman devletin resmi memurudur ya da Koruma görevlisi olur ama onu da devletin bünyesine alamazsın, taşeron şirketlerle hizmet alımı şeklinde sağlarsın. Doğru olanı ise özel güvenlik şirketleri ile anlaşmaktır. Burada yanlış ve eksik olan asıl şeyler şunlardır:
  1- Özel güvenlik görevlilerinin eğitim süresi en az 4 ay olsun,
  2- Emniyet müdürlüğü özel güvenlik şubeleri güvenlikçilerin disiplin sicil dosyasını tutsun.
  3- Özel güvenlikçiler de ek eğitimlerle branşlaşsın. Mesela stat güvenliği için, üniversite güvenliği için zorunlu 4 ayın üstüne 1 ay eğitim 1 ay da staj görsünler.

  Yoksa kadroya alarak bu sorunları çözemezsiniz…

  1. ogün

   Devlet sıtratejisi bence yanlış Önce Özel güvenlik görevlisinin yetkisini artıracak stadlara ünüversitelere güvenlik alırken Emniyetten mulakat ve 4 ay belirili eğitim sürecinden geçtikten sonra işe alınacak,özlük haklarının belirli seviyeye getirelecek zaten bu maaşla kaliteli eleman bulunmaz asgari ücretli özel güvenlik olur ya çok yazık ..

 2. mustafa gökçek

  Ben ünüversitede özel güvenlik görevlisiyim ve benim gibi 25 bin özel güvenlik görevlisi olduğunu düşünüyorum bunca çalışan özel güvenlik görevlisi ne olacakmış soruyorum sayın başbakana sıra bizleremi geldi. 2 gündür düzenli bir bilgde veren olmadı şaşırmış durumdayız ve bu insanların coluk cocuğu ne olcak şimdiye kadar bu insanları kadro gelecek iyileştirme yapılacak diye boş vaatler yaparak aldatıldık . bizler sahip çıkacak kimse yokmu ve bizden ne istiyorlar diye sormak istiyoruz

 3. Meriç

  Devlet devlet değil resmen at pazarı bu nasıl birşeydir bırı adam öldürdü 5 ayda zor bulurlar reyhanlıda patlama oldu bur günde buldular günah keçileri yine iş basındaydı taraftar birbirini oldurur suclusu garıban ozel guvenlık olur siz once devlet olarak işinizi yapın içerde alkol satmayın cakmak satmayın stada giriyorsun girerken bozuk paraları alıyırsun içeri giren bir cakmak alıyor para ustu cep dolusu bozuk para oncelıkle bu ınsanlar maç izlemeyi ogrensın oncelıkle bu yasayla alakalı sen bu ınsanları kadro acarken suan calışmakta olan insanları düşündünmü ne yapacaksın acmı bırakacaksın bu ınsanlar dagamı cıksın hiç bir acıklama yok sadece kadro actık kadro actık neymıs efendım guvenlık zafıyetı gösterıyormus ulan sız pkklılarla pazarlık ettınız bebek katılıyle masaya oturdunuz şimdi çıkıp kime ahkam kesıyorsunuz eger bşr haın arıyorsanız aynaya bakım devlet buyuklerı

 4. hakan

  arkadaşlar ünüversitelerde çalışan özel güvenlikciler ne olacak..herkes 10000 memur diyor ya özg ne olacak..yaşı 29 ve üzeri olan arkadaşların suçu ne..millet seviniyor alım var diye ama kimse şunu demiyor..ögg işten atılırsa ne yapacak.iş bulda göreyim

 5. Arpacı değilim

  Maşallah, yeni hükümetin yeni ordusu geliyor. Polis onların, asker onların, özel güvenlik onların, yetmedi şimdi de koruma memurları ordusu. Neye hazırlanıyor bunlar? Kimlerden seçiyorlar bu memurları? Cumhuriyet Rejimini değiştirmek için ordu mu oluşturuluyor? Yoksa parti yandaşı halka iş olanağı yaratma gibi bir masum emelleri mi var? İnanmam!

 6. Yurttaş

  Hükümetlerin silahlı kuvveti, polis, jandarma ve TSK’dır. Şimdi yeni bir kol yaratılmaya ne gerek var? Koruma memurları sadece savunacak diğerleri saldıracak mı. Bırakın böyle yan meslekleri de olanları iyileştirin. Özel sektörün özel güvenliği zaten var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.