Haber

Güvenlikçileri darp eden üniversite öğrencileri uzaklaştırma cezası aldı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) okuyan beş öğrenci, İÜ. Avcılar kampüsü kültür merkezinde afiş asmalarını önlemek isteyen güvenlik elemanlarını darp ettikleri için üniversiteden uzaklaştırma cezası aldı.

İÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından verilen 18-07-2013 tarihli uzaklaştırma kararında, öğrenci işleri daire başkanlığından gelen yazı uyarınca, 023-01-2013 tarihinde bir grup öğrencinin Avcılar Kampüsü Kültür Merkezi’nde yönetimin belirlediği alanlar dışına afiş astıkları belirtildi. Öğrencilere Özel güvenlik görevlileri tarafından uyarı yapıldığı, öğrencilerin ise özel güvenlik personelinin görevini yapmasını engelledikleri, yaşanan arbede esnasında güvenlikçilerin darp edildiği iddia edildi. Bu sebeple öğrenciler hakkında açılan disiplin soruşturması sebebiyle bir yarı yıl uzaklaştırma cezasının uygun görüldüğü ifade edildi. Okuldan uzaklaştırma cezasının, 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz yarı yılında uygulanacağı belirtildi.

Disiplin cezası verilen İÜ. Kimya fakültesi 3.sınıf öğrencisi Rıdvan G. ise kararın iptal edilmesi talebiyle İÜ Rektörlüğü’ne dilekçe vererek; Cezanın, kanunda belirtilen soruşturma süresi geçtikten sonra (6 ay sonra) verilmesine itiraz ederek zamanaşımı itirazında bulundu. Muteriz öğrenci, olay tarihinden 6 ay sonra soruşturma açıldığını, kanuna göre böyle bir ceza için üç ay içinde soruşturma açılmaz ise ceza verilemeyeceğini belirtti. Olaylarla hiçbir ilgisinin olmadığını da söyleyen öğrenci;

Dosyada sadece olay yerinde bulunduğum ve olaylara karıştığım iddia ediliyor. Bu suçlamalar soyut ve genel. Hangi görevliyi, ne şekilde ve ne zaman engellediğime, darp ettiğime dair hiçbir somut bilgi ve belge yok. Benimle ilgili herhangi bir teşhis ve tespit de yok. Sadece olayla ilgili tutulan bir tutanak var.

dedi.

Özel Güvenlik tutanakları esas alınarak verilen disiplin cezasına yapılan itirazlar da kabul edilmedi. Avukatlar kararın iptali için dava açmak üzere mahkemeye müracaat edecekler.

Öğrencilerin itirazlarının reddedildiğini belirten avukatlar, karar kendilerine ulaştıktan sonra mahkemeye başvurarak iptal davası açacaklarını belirtti. Avukatlar, bir tutanakla böyle bir ceza verilmesinin hukuka aykırı olduğunu, Soruşturma dosyasının savunmalar alınmadan önce öğrencilere incelettirilmemesi nedeniye öğrencilerin savunma hakları kısıtlanmış olduğunu, afişin ise ODTÜ için destek afişi olduğunu ifade ettiler.

Haber konusu : Güvenlikçileri darp eden üniversite öğrencileri uzaklaştırma cezası aldı hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

One comment

  1. öğrenci

    Öğrenciler güvenliğin tuttuğu tutanak ile ceza alabilir de tutanakta ne yazıyor acaba? Darp ile ilgili doktor raporu var mı? Darp yoksa engelleme varsa cezanın daha düşük olması gerekir. Yaralanan özel güvenlik görevlisi yok, şikayet belli değil. Oh valla özel güvelikçiler ideoloji uğruna alet edilmiş, üniversite idaresi özel güvenlik görevlilerini maşa yapmış görünüyor. Yazık bu öğrencilere, üstelik 5 öğrenciyi durduramayan güvenlikçiler de mesleklerini hemen bıraksınlar! Zaten hangi üniversitede kaliteli güvenlik şirketi var ki? Yandaş firmaları toplayıp, silahlı kuvvet oluşturuyor çoğu üniversite yönetimleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.