Haber

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin yetkilerini anlattı

Ankara – Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin yetkileri hakkında gelen soruları cevapladı. Özel güvenlik personelinin güvenliğini sağladıkları yerlere girmek isteyen kişileri duyarlı kapıdan geçirme, üstlerini dedektörle arama, eşyaları  X-Ray Cihazından ya da geçiş güvenlik sistemlerinden geçirme yetkisi bulunduğunu vurguladı.

Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından, özel güvenlik görevlilerinin sahip oldukları Yetki şöyle tanımlandı: “Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-Ray Cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 90’ıncı maddesine göre Yakalama. Görev alanında, haklarında yakalama veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama, arama. Yangın, deprem gibi tabi afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girme. Hava meydanı, liman, gar, İstasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde Kimlik Sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-Ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme. Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma. Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama. Olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre yakalama. Türk Medeni Kanunu’nun 981’inci maddesine, Borçlar Kanunu’nun 52’nci maddesine, Türk Ceza Kanunu’nun 24 ve 25’inci maddelerine göre Zor
Kullanma Yetkisi
” bukunduğu belirtildi.

Koruma ve güvenliği sağlanan yerlerde özel güvenlik görevlilerinin Devriye veya Nokta nöbeti görevlerini tek kişi ile yerine getirmesinin hukuki bir sıkıntısı olmadığı vurgulandı. Koruma ve güvenliğin daha sağlıklı yapılabilmesi ve bir olay karşısında devriyenin veya nokta nöbeti tutan görevlinin can güvenliğini sağlayabilmesi için en az iki kişi ile hizmet yapılmasının daha uygun olacağı değerlendirildiği belirtildi.

Özel Güvenlik Kimlik Kartını başkasına kullandıran, özel güvenlik görevlisine 1000 TL para cezası verildiğine işaret edilen açıklamada, “Bu kişilerin çalışma izni valilikçe iptal edilir. Bu kişiler bir daha özel güvenlik görevlisi olamazlar.” denildi.

Özel Güvenlik görevlileri, görev dışında ve görev alanı dışında silah bulundurma ve taşıma yetkisine sahip değiller:

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanun ve Uygulanmasına İlişkin Özel Güvenlik Yönetmeliğine göre özel güvenlik görevlilerinin görevli silahları görev alanı dışında veya görevli değilken taşıyamaz ve kullanamazlar. Silah taşıma veya bulundurma ruhsatı alabilmek için 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatta silah taşıma veya bulundurma ruhsatı almak için aranan şartlara haiz olunması durumunda ruhsatlı silah alınabilmektedir. Ancak özel güvenlik görevlisi olmak, silah taşıma ruhsatı almak için yeterli değildir” denildi.

Haber konusu : Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı, özel güvenlik görevlilerinin yetkilerini anlattı hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

One comment

  1. selami

    Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri konusu halkımız tarafından maalesef anlaşılamadı ya da anlaşılmak istemedi. Bize maalesef hizmetçi gibi davranıyorlar, bize karşı çok saygısızlar ve komplekslerini bizde gideriyorlar. Biz hizmetçi değiliz. Özel yetkilerimiz var. Aslında güvenlik şirketinden kovulmak pahasına, bir gün sürekli işimizi engellemeye çalışan birine kelepçeyi takacağım, polis gelene kadar da bir odaya tıkacağım (yasal görev yetkim) bunu da basına vereceğim ki millet anlasın özel güvenlik nedir, ne değildir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.