Bilgi

Dünya Özel Güvenlik Raporu

İsviçre Cenevre Üniversitesi Uluslararası Mezunlar Enstitüsü ve Kalkınma Araştırmaları’ndan bir grup uzmanın yıllık raporu, özel güvenlik endüstrisinin tüm dünyada hızla büyüme kaydettiğini ve hükümetlerin polis alımından 2 kat fazla sayıda kişinin özel güvenlik şirketleri tarafından güvenlik görevlisi olarak işe alındığını ortaya çıkardı.

İlgili Raporda, dünyada kayıtlı özel güvenlik görevlisi sayısının, son 20-30 yılda yüzde 200-300 oranında bir artışı göstererek 20 milyonu bulduğu belirtildi.

Dünyada 70 ülke değerlendirmesinin esas alındığı araştırmanın raporunda, tabanca gibi küçük silahların yanı sıra havan, el bombası, geri tepmeli tüfek, taşınabilir füze ve roketin dahil olduğu hafif silahlarda toplam ticaretin yılda 7.1 milyar dolar olduğu belirlendi. Bu sayının 1.1 milyar dolarına tekabül eden hafif silah ticaretinin, “küçük silahlar dahil olmak üzere diğer silahların ticaretinden önemli ölçüde daha az şeffaf” olduğu, bunların sadece beşte birinin resmen belgelendiği tespit edildi.

İtalya, Almanya, Brezilya, İsviçre, İsrail, Avusturya, Güney Kore, Belçika, Rusya, İspanya, Türkiye, Norveç ve Kanada’nın her yıl bu silahları 100 milyon doların üzerinde değere ihraç ettikleri belirtilen raporda, yılda 100 milyon doların üzerinde silah ihraç eden ülkeler arasında ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa ve Pakistan’ın da yer aldığı belirtildi.

Raporda, “bazı özel güvenlik şirketlerinin, ateşli silahların yasa dışı kazanımı faaliyetinde bulunduklarına, silahları hırsızlık yoluyla kaybettiklerine ya da cephaneliklerini kötüye kullandıklarına dair kanıta rağmen, böyle kanunsuz durumların sistematik biçimde kayıt altına alınmadığı” sözlerine yer verildi.

Irak ve Afganistan’daki şirketlerin, tam otomatik taarruz tüfeği, makineli silahlar, keskin nişancı tüfeği ve bazı durumlarda roketatarlarla donandıklarına dikkat çekilen raporda, bu durumun, “bu silahların beyan edilen savunma amaçlı rolleri konusunda soru işaretleri doğurduğu” kaydedildi.

Raporda, dünyada özel şirketlerin, beyan edilmemiş ve yasa dışı yollardan elde edilmiş silahların dahil olmayan biçimiyle, yılda satın aldığı ateşli silah sayısının 3.7 milyon, öte yandan dünyada emniyet teşkilatlarının yılda satın aldığı silah sayısının 26 milyon, silahlı kuvvetlerin de 200 milyon olduğu bildirildi.

Raporda ayrıca Latin Amerika’daki özel güvenlik şirketlerinde çalışan başına silah oranının, Avrupa’daki şirketlerden 10 kat fazla olduğu da vurgulandı. (Cenevre)

Haber konusu : Dünya Özel Güvenlik Raporu hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.