Haber

Banka çalınan parayı güvenlik görevlilerinden talep etti

Geçen 14 Şubat’ta, bir bankanın İzmir Para Grup Merkezi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Gültekin Varol ile diğer meslektaşlarının yanına yaklaşan, yüzünü bereyle gizleyen bir kişi, içerisinde 150 bin lira bulunan torbayı alıp kaçtı. Polis, güvenlik kameralarından yaptığı çalışma sonunda, şüpheli olarak A.K. ve A.B.’yi yakaladı. Adliyeye sevk edilen iki kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Banka yönetimi, görevlerini gerektiği şekilde yerine getirmedikleri gerekçesiyle olaydan bir gün sonra Gültekin Varol, Mesut Durgunlu ve şoför Naci Ertem’in işlerine son verdi. Ahmet Yılmaz ile Halim Alataş ise emekliye ayrıldı.

İŞE İADE DAVASI AÇTI

Gültekin Varol, tazminatsız işten çıkarıldığını öğrenince İzmir 11’inci İş Mahkemesi’nde dava açtı. Varol’un avukatı Seyit Ahmet Akyüz, müvekkilinin işe iadesini isteyerek, olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla yakalanan ancak adliyede serbest bırakılan iki şüphelinin araçlarına tedbir konulduğunu, dava bitiminde bunların satılacağını, zararın da bu şekilde karşılanması gerektiğini söyledi.

KUSURLU BULUNDULAR

Banka müfettişleri ise olayda Halim Alataş ve Gültekin Varol’u kusurlu bulup, 150 bin liralık zararı karşılamaları gerektiği yönünde rapor hazırladı. Banka avukatları da rapor üzerine, Gültekin Varol ve Halim Alataş hakkında İş Mahkemesi’nde alacak davası açtı. Banka avukatları dava dilekçelerinde, 150 bin liranın faizini de istedi. Her iki davaya henüz başlanmadı.

Bahri KARATAŞ / İZMİR,(DHA)

Haber orijini: Özel Güvenlik Görevlisi » Güvenlik Haberleri

Haber konusu : Banka çalınan parayı güvenlik görevlilerinden talep etti hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

2 comments

  1. Avukat

    Özel güvenlik görevlileri için mali mesuliyet sigortası boşuna mı yapılıyor? Bu yasal zorunluluğun amacı görevlinin verdiği zararlardan dolayı oluşan hasarları tazmin etmek. Bu durumda güvenlik görevlilerine değil, zararı ödemezse sigorta şirketine dava açılmalıydı. Ne zaman bu görevlilerin suça ortak oldukları kanıtlanır, o zaman hem ceza alırlar hem de işte o zaman o parayı ödemek sorumluluğunda olurlar. Bunun dışında sigorta şirketi zararı ödemek zorunda. Buldunuz iki garip güvenlikçi çullanın bakalım. Araştırın bakın altından hangi yabancı güvenlik firması çıkacak.

    1. Hun

      Mali mesuliyet sigortasının amacı hizmet verdiği kurumun zararını karşılamak değil üçüncü kişilerin zararlarını tanzim etmek.Burada ne sigorta şirketi nede güvenlik görevlileri suçlu.Bir zarar tazmini yapılacaksa banka kendi sigorta şirketi ile halletmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.