Haber

Adliyeleri Özel Güvenlik mi Polis mi korumalı?

8 Mayıs 2012 günü İstanbul Çağlayan Adalet Sarayındaki duruşma sonrası tarafların birbirine girmesi ve silahlı saldırı sonucunda 1 kişinin ölmesi 2 kişinin yaralanması “Adliyede güvenlik zafiyeti mi var?” sorusunu gündeme getirdi. Saldırganlardan ikisinin kaçtığı, birinin Çağlayan Adliye Sarayı halk otoparkına gizlendiği olayda adliyenin güvenlik işlerini yürüten özel güvenlik firmasının görevlisi, otoparkta saklanan saldırganı fark ederek silahıyla birlikte yakalayıp polise teslim etti. Olay yerini çembere alan polis, yerdeki kovanları incelemeye aldı. Olay yerine çok sayıda polis sevk edilirken, kaçan diğer saldırganların yakalanması için operasyon başlatıldı. Hâkim ve savcıların, tanıkların, sanıkların sık sık tehdit, şantaj ve şiddete maruz kaldığı Adliye Sarayı’nda güvenlik zafiyeti var mı? Alışveriş merkezi korur gibi Adalet Sarayı özel güvenlikçilerle korunur mu? Uzman isimlere sorduk, farklı yanıtlar aldık.

‘Adalet Sarayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi korunmalı’

USAK Bilim Kurulu Başkanı İhsan BAL:
BU çok önemli ve yaşamsal bir konu. Adalet sarayları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı kadar korunması gereken yerlerdir. Bunun üç nedeni var: İlki, hâkim ve savcılar adaleti bize tesis edecek kişilerdir. Hiçbir baskı, yıldırma, şantaj altında bırakılmamalıdır. Bir Müslüman Mekke’de, bir Hindu Ganj Nehri’nde nasıl kendisini mutlu ve rahat hissediyorsa savcı ve hâkim de adalet sarayında bu kadar güvende olmak ister. İkincisi, buralarda mağdurun hakkı korunmalı: sanıkların, şahitlerin doğruyu söyleyebileceği, tehdide boyun eğmeyeceği bir denetim olmalı. Üçüncüsü ise, adalet saraylarının içi kadar dışında da güvenlik sorunu var. Son günlerde moda oldu, Patrona Halil İsyanı’nda sarayın çevresi nasıl sarılıyorsa bugün de Adalet Sarayı farklı gruplar tarafından sloganlar atılan, “Yıkarız, çakarız” diye bağıran grupların olduğu bir yere dönüştü. Bunlar da baskı altına alınmalı.

Peki özel güvenlik teşkilatları bunu anlayabilir mi? Ben özel güvenlik teşkilatının bırakın Adalet Sarayı’nın güvenliğini sağlamayı, orada neden güvenlik olduğu konusunda temel bilgilere sahipler mi hiç emin değilim. Buralar sadece özel güvenlikçilerin değil, jandarmanın da polisin de büyük hassasiyetle dahil olması gereken yerler. Haftalarca hırsız yakalamaya çalışıyorlar, sonra jandarmanın elinden kaçıyor. Mafya grupları, teröristler adliyeye getiriliyor; çevresinde bomba atmak isteyenler, arabasını tarayanlar dolaşıyor. En büyük baskı da yargı teşkilatına yapılıyor bu ülkede. Özel güvenlikler tüm bunların ne kadarını idrak ediyor, büyük şüphelerim var.

‘Özel güvenlikçilerle Adalet Sarayı korunmaz’
Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK
ADALET Sarayı’nı özel güvenlik kuvvetleriyle korumanın uygun olduğunu sanmıyorum. Yargı mensuplarının görevlerini yerine getirirken fiziki koşullar itibarıyla en güvenli ortamlarda çalışmaları gerekir. Adalet mülkün temelidir, mahkemelerin de devletin profesyonel emniyet güçleri tarafından korunması doğru olandır. Bugünkü hükümet, “Bazı hizmetler satın alınabilir” görüşünde. Tiyatrolarda da aynı tartışma var, ama bazı hizmetler var ki özelleştirilemez. Adalet Sarayı gibi yerler doğrudan doğruya devlet güçleri tarafından korunması gereken yerlerdir.

‘Adalet Sarayı’nda çalışan personel, özel yargı eğitimi alıyor’

SARGEM Başkanı Doç. Dr. Önder AYTAÇ:
ÖZEL güvenlikçilerin, hizmet içi eğitimlerinde yargıya dönük güvenlik eğitimi verildiğini biliyorum. Otel güvenliği, okul güvenliği, hastane güvenliği, havaalanı güvenliği ve yargı güvenliği yapanların ekstradan almış olduğu kurslar var. Bu olayda da adliyede görevli kişiler ekstradan bu konuyla ilgili eğitim almış kişilerdir. Peki daha fazla önlem alınmış olması gerekir miydi? Belki sıcak ilişkiye girmelerini önleyecek bariyer, elektrikli cop gibi teknik araçlar kullanarak direkt muhatap olmayabilirler. ABD polisinin çok kullandığı, karşı tarafı etkisiz hale getiren ama zarar da vermeyen ucunda elektrik akımı bulunan coplar var. Teknik donanımın daha fazla olduğu, güvenlikçi sayısının artırıldığı ya da shift’lerin azaltıldığı bir yapıya geçilebilir ve daha verimli sonuçlar alınabilir.

‘Özel güvenlikçi ile emniyet personeli aynı donanıma sahip’

Eski Hukukçular Derneği Başkanı Cahit ÖZKAN:
DEVLET, güvenliği tesis etmek için kendi kolluk güçlerini, jandarmasını hazır tutar. Örnek aldığımız Batı Avrupa sistemi içinde de özel güvenlik güçleri önemli bir yer tutuyor. Hatta Güney Amerika’da güvenlik güçlerini, özel güvenlik güçleri koruyor. Devlet, güvenlik tesisinde uygun ve kaliteli hizmeti sağlamakla yükümlüdür. Özel güvenlik ihtiyacı alınması söz konusu ise alınabilir. Bu Türkiye’de Anayasa’ya veya idare hukukuna aykırı değil. Emniyet güçleri koruyor olsaydı daha mı iyi olurdu? Şöyle söyleyeyim, bugün özel güvenlik firmalarında görev yapan personelin yetişme usul ve esasları, bir emniyet personelininkinden farksızdır.

Emniyet görevlisi nasıl mesleki tecrübe eğitimi alıyorsa, özel güvenlik personeli de aynı şekilde eğitim alır. Özel güvenlik personeli zaten giriş çıkıştaki denetimlerden sorumludur, oranın asayişinden sorumlu değildir. Asayiş müdahalesi emniyetin görevidir. Oraya asayiş için özel güvenlik de konulabilir ama bu anlamsız ve çok maliyetli olur. Ayrıca güvenlik sıkıntısı her yerde patlak verebilir. Orada sürekli bir güvenlik gücü bulunduramazsınız. Bir şey olduğunda müdahale edebilecek emniyet güçleri olması yeterlidir.

Kaynak: Gülin YILDIRIMKAYA/ HT GAZETE
 http://www.haberturk.com/polemik/haber/741055-adalet-sarayini-ozel-guvenlikciler-koruyabilir-mi

Özel Güvenlik Haberleri Görüşü :

Bazı güvenlik şirketlerinin Meslek içi eğitim verdikleri, hatta adliye güvenliği konusunda hizmet içi eğitim verdikleri doğrudur. Ancak mevzuatın şu haliyle Adalet sarayları özel güvenlik görevlileri tarafından korunamaz. Çünkü özel güvenlikçilerin ne eğitimi, ne de özel güvenlik mevzuatı buna müsait değil. Çok kısa sürede özel güvenlik kimlik kartı olan herkes güvenlikçi olabiliyor. Bu kolay meslek edinme ve maalesef bugün için işsiz kalındığında kullanmak üzere alınan veya dönemsel olarak yapılan bu meslekteki eğitim yetersiz. Polisin nasıl polis olduğunu düşündüğümüzde, geçtiği eğitimleri düşündüğümüzde özel güvenlikçilerle mukayese yapmak abesle iştigal. Doğal olarak gerek verdikleri hizmet ve gerekse özlük hakları açısından aralarında ciddi uçurum var. Bir özel güvenlik görevlisinden, hayatı polislik eğitimi ile geçmiş kolluk görevlilerinin performansını beklemek ise yersiz bir hayal. Adliyelerin doğası açısından ise özel güvenlik yasası görevlilere hiçbir yetki vermiyor. Tutuklama yetkisi yok, ifade alma yetkisi yok. Doğal olarak da caydırıcılığı yok. Üstelik adı üstünde ÖZEL görevli, yani KOLLUK gücü değil. Bu durumda adaletin dağıtıldığı, YÜKSEK RİSK taşıyan bir yer olan ADLİ MERCİİLERDE özel güvenlik görevlilerinin değil, POLİSİN koruma sağlaması her açıdan yararlı görünüyor. En azından güvenliğin çoğunluğu poliste olmalı, özel güvenlikçi sayısı daha az olmalı, sadede DESTEK HİZMETİ vermelidirler. Şu anki uygulamada ise Adliyede Polis asli değil destek hizmeti vermektedir. Benzer konulara daha önce yapılmış yorumlardan bazı parafları ise farklı görüş açısı olsun diye aşağıya yazıyoruz.

Yorum 1: Adliyelerdeki bu güvenlik şirketi Akdeniz güvenlik yani çok iyi tanıdığımız birinin şirketi.

Yorum 2: Güvenlikçiler 15 günlük kursla kendilerini ne sanıyorlar?

Yorum 3: Polise bile saygı duymadığımız bu toplumda güvenlikçi kim ki?

Yorum 4: Güvenlikçiler fedai gibi davranıyor, Polis gibi tarafsız değil.

Yorum 5: Bu kadar az maaşla daha ne kadar özel güvenlik hizmeti verelim… Buna cevap: Bu kadar kısa sürede meslek edinmişsin, aldığın para bu kadar olur. Özel güvenlikçiler kendilerini Polis sanmasın.

Siz de yorumlarınız aşağıya yazabilirsiniz.

Haber konusu : Adliyeleri Özel Güvenlik mi Polis mi korumalı? hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

14 comments

 1. Fikret

  Adliyede güvenlik sayısı çok az. Eğitimlerinin ise yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bence bu kadar kritik yerleri polis korusun. Ya da her güvenlikçinin yanına bir tane de polis konsun.

  1. sinan

   SANIRIM BU SİTE GÜVENLİK DÜŞMANI YORUMLARINIZIN BİR KISMI DOĞRU FAKAT ÖZEL GÜVENLİKTE BİR YERE KADAR YETKİLİ SINIRLARINI AŞAMAZ EĞİTİM SÜRELERİ KISA DOĞRU AMA İNANIN POLİS GİBİ MAAŞI HAKLARI VE EĞİTİMİ OLSA ADALET SARAYINIDA KORUR MEMLEKETİDE YETERKİ SÜTÜ TEMİZ OLSUN EN AZINDAN VATAN SEVERİZ BİZ………

   1. admin Post author

    Bu site neden güvenlik düşmanı olsun? İşim gücüm yok gibi güvenliğe düşman olacağım ama güvenlik sitesi açacağım. Nasıl bir mantık bu?
    Yazımı okumayı başarabilirseniz orada Kritik Nokta sayılan Adliyelerdeki güvenlik görevlilerinin yetkilerinin ve maalesef eğitimlerinin yetersizliğinden bahsettim. Şu haliyle ne özel güvenlik sektörü ve ne de güvenlik görevlileri HAK, YETKİ ve EĞİTİMİ açısından bu tip kritik noktaların güvenliğini sağlamakta zorlanırlar. Biz bundan bahsediyoruz. Diğer yorum yapanları okursanız aynı konulara değindiklerini göreceksiniz. Eleştirmek yerine ne yapabileceğiniz, nasıl çözüm bulabileceğinizi de yazabilseydiniz keşke.

 2. ibrahim

  15 gün eğitim almakla kendinizi ne sanıyorsunuz diyen kardeşime cevabımdır. ben özel güvenlik bölümü okuyorum 2.sınıftayım mezun olmama 1 aydan az süre kaldı. polisin almadığı eğitimleri bile aldık. stajda yaptık. 2 yıl boyunca bir sürü para harcadık ve mezun oluyoruz. ama senın gibi düşünen insanlar içimizi karartıyor. bizim toplumumuz polisi de güvenliği de adam yerine koymuyor. asker gibi kıçına cop vurmadıkça kimse bizden çekinmeyecek yapmak istediğimizde bu değil zaten. özel güvenliğin zor kullanma, alıkoyma, yakalama hatta öldürme yetkisi vardır. bu yetkileri çoğu güvenlik görevlisi kendisi de bilmez halk nerden bilsin. gelelim adliyenin güvenliğinin kimin koruması gerektiğine; dikkat ederseniz suçluyu polis değil güvenlik görevlisi yakalamış daha niye tartışyorsunuz. eğer bu da yeterli olmuyorsa o zaman şirketlerden sertifika alan kişileri adliyede göreve almasınlar o da onların kabahatı bizlerin değil.

 3. Özen KIYAK

  Bu konuyu tartışmak bu günkü kanun ve ortam şartlarında zaman kaybetmekten başka bir işe yaramaz. Adliyelerimizin güvenliğini sağlayacak olanlar öncelikle adliye ortamını beyninde yaşayabilmelidir.Orası bir otel , bir site , eğitim kurumu yada herhangi bir özel teşebbüs işletmesi değildir.Adliyelerimiz adliye ortamlarımız devletin topluma hizmet etttiği en büyük hassas hata götürmeyecek yerlerimizdir.polis burada olmayacakda nerede olacak.Ayrıca özel güvenlik sektörünün şu anda içinde bulunduğu sorunlar böyle bir sorumluluk almayı kaldıramıyacaktır.Özel güvenlik sektörü henüz toplumda güven ve saygınlık kazanmamıştır.Bu mesleği olanları büyük çoğunluğu ümitsiz ve mutsuzdur.Böyle bir topluluk içinde bulunan bireylerden çok kıritik yerlerde görev yapması beklenilmemelidir.

 4. can

  özel güvenlige devletin kurumunu teslim ediyorsun sonrada yetki vermiyorsun yetki olmayınca caydırıcılıkda olmuyor en basiti belinde silahı bile yok bir güvencesi yok dışarıda normal insan gibi herhangi bir güvencesi yok yoksa polisde etten kemikden güvenlikde güvenlikçinin güvencesi olsun arkasında polis gibi saglam kurumu olsun en azından kendini kamu görevlisi hissetsin işini polis gibi yapar en azından kurumlarda çalışan güvenliklerin güvencesi olsun daha iyi verim alınabilir…

 5. Çağrı

  15günde guvenlik olan kim bu işin 120 saat kursu var sağlık raporu var tam teşekküllü,emniyet araştırması var diploma şartı var hemşerim ..polis cok arkadasim var ama kiyaslama yaparken lutfen objektif olalim polis 2500lira maas alirken ogg 650 liraya talim ediyo polis okulu ogrenci maasi bu. Kaldi ki polis askerlik yamiyo,, yani cok farklar var ,, ogg ye kim ki diye hitap eden arkadaslarin kendine saygisi olmadigini dusunuyorum!
  Bu isi profesyonel anlamda yapanlarimiz var kimse bizi bu sekilde kucumsemesin, sartlar esitlenirse bi bakin bakalim ogg kim ben baska bisey demiyorum !!!!!

 6. tekin

  Ben de güvenlik işi yapıyorum,evet eğitimler yetersiz doğru,maaşlar da yetersiz,biz özel güvenlik olarak yetkilerimizi nerde ne zaman kullanacağımızı bilsek sıkıntı olmayacak.Elbette ki güvenlik görevlisi bir polis kadar yetkili değildir, ama güvenlik görevlisi görev yaptığı ALANDA ve ZAMANDA polis gibi yetkilere sahiptir.

 7. hüseyin

  ÖZEL GÜVENLİĞİN HİÇ BİR ŞEKİLDE YETKİSİ YOKTUR YETKİSİ OLMADIĞI İÇİN OLAYLARA ÇOĞU ZAMAN MÜDAHALE EDEMİYOR ARTI MAAŞI BELLİ SİZLER OLSANIZ NE YAPARSINIZ

 8. mustafa kutun

  Bu özel güvenlikçilerin suçu olamaz.bana ğöre yasalardan kaynaklanıyor 15 gün eğim yerine 3 ay eğitim olsun. sonra polis yetkisi verilsin özel güvenlik halka tanıtılsın. medya yoluyla gazetelerle vatandaş aydınlatırsın. bir özel güvenlik her zaman kendini sahipsiz sanarak suça karşı izlemekte kalıyor. mudahale etsem şuç olur mu beni işten çıkarırlar mı vs.her zaman tereddüt içerisinde kalıyor. bunu adliyeler için değil alışveriş merkezleri hastaneler parklar vs. yetki olursa işi benimsemede o kadar fazla olur. görev ruhu olur.saygılarımla…….

 9. aslankıral

  ÖZEL GÜVENLİĞE YETKİ VERİLSİN DÜNYAYI KORUR

 10. erdal

  BİZ GÜVENLİKÇİLER KENDİMİZİ POLİS SANMIYORUZ SADECE SİZİN VERDİĞİNİZ 20 GÜNLÜK DERS SAATİ UYGULAMIŞIZ BU SAATLERİ SONUÇTA BİZ BELLİRLEMEDİK SİZ BELLİRLEDİNİZ 2 YIL BELİRLESEYDİNİZ 2 YIL EĞİTİMİ GÖRÜRDÜK AMA SONUÇTA HERKESE VERİLMİŞ Bİ SORUMLULUK BÖLGE VAR HIRSIZLIK YASASI CİNAYET YASASINA BAKABİLİRMİ HAYIR BAKAMAZ BENCE BİZİMDE BÖLE HA SİTEDE GÜVENLİKÇİ OLMUŞUM HA ADLİYE SARAYINDA NE FARK EDER SANKİ POLİSLERİN 2 DEN FAZLA ELİ VAR AYNI TECHİZATI BİZDE KULANIYORUZ SONUÇTA KELEPÇE JOP SİLAH

 11. İSKENDER

  VERDİKLERİ ASGARİ ÜCRET MAAŞ İSTEDİKLERİ HARİKALAR YARATILMASI AYIP YA POLİS ALIYOR EN AZ 2000 TL, LAN DENMESİ BİLE YASAK, DEVLET VERMİŞ YETKİYİ, HER TÜRLÜ ARKASINDA SONRADA GÜVENLİKÇİ,POLİS MUABBETİ,YAZIK ŞU GÜVENLİKÇİLERE OLUMSUZ YAZANLARA, BİRİ DE YAZMIŞ 15 GÜN EĞİTİM YAPIYOMUŞ GÜVENLİK BU MAAŞI HAKEDİYORMUŞ ADAM AYDA YAŞIYOR 15 GÜN EĞİTİM DAHA NEYİN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN İNSANLARLA HANGİ KONUDA ORTAK YOL BULUCAKSIN SEN GÜVENLİKÇİYE SAĞLA POLİSE SAĞLADIĞIN İMKANLARI EN AZINDAN YARISINI SAĞLA ONDAN SONRA YAPAMIYORSA İŞİNİ O KİŞİNİN KENDİ AYIPIDIR ADALET SARAYI DEĞİL HER YERİN GÜVENLĞİNİ SAĞLAR GEŞLİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ GÜVENLİK SİSTEMİNİ ARAŞTIRIP ÖYLE KÖTÜLESİNLER TÜRKİYEDEKİ GÜVENLİKÇİLERİ… SAYGILAR…

 12. hamdi

  Amerika ÖzeL Güvenlik Ücretleri
  2008 yılında özel güvenlik görevlisinin yıllık kazanç ortalaması 23.460 $ idi. En düşük yıllık ücret 19.150 $ en yüksek 39.360 $ kazandı. Özel Güvenlik görevlilerinin sektörlere göre aldıkları ortalama ücret aşağıda toplada verilmiştir. Oyun gözetim memurları 2008′de ortalama yıllık ücretleri 28.850 $ dır. En yüksek yıllık ücret 48.310 $ kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.