Haber

3.Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu – 2013

3. Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu – Mart 2013

Gaziantep Üniversitesi Oğuzeli Meslek Yüksekokulu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Oğuzeli Belediyesi ve Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulu tarafından 01-02 Mart 2013 tarihleri arasında GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu açılış törenine; Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, GAÜN Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Türkay Dereli, Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cahit Bağcı, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, öğretim elemanları, sempozyuma bildiri sunmak için gelen uzman ve akademisyen ile çok sayıda güvenlik elemanı katıldı.

Tarih boyunca devletlerin en asli temel görevinin, ülke genelinde emniyeti sağlamak olduğunu ve bunun bundan sonra da devam edeceğini söyleyen Gaziantep Valisi Erdal Ata, “Adalet, güvenlik, eğitim, sağlık gibi birtakım hizmetler devletlerin temel hizmetleridir ve bunlardan vazgeçmek mümkün değildir. Ülkemizde de emniyet ve asayişin sağlanması polis ve jandarma teşkilatımızın yurt içinde, silahlı kuvvetlerimizin de dış güvenliği sağlamak gibi görevleri var. 1981’de çıkarılan bir yasayla 2495 sayılı kanun; bazı kurum ve kuruluşların korunması ve güvenliğin sağlanması kanunu, ülkemizde ilk defa özel güvenlik kavramının literatüre girmesine vesile olmuştur” diye konuştu.

Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Oğuzeli Meslek Yüksekokulu’nun Sempozyumun gerçekleşmesinde olağanüstü bir çaba sarf ettiğini belirtti. Güvenliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, “Gaziantep’te bir birlikteliğin sergilenmesi, bir yandan özel sektörün bir yandan bir kamu kuruluşunun; belediyenin, bir yandan bir devlet üniversitesinin, bir yandan da özel statüyle kurulmuş polis akademisine bağlı polis meslek yüksekokulunun birlikte gerçekleştirdiği böyle bir etkinlik, örnek olması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Güvenlik, gelinen çağda olmazsa olmaz bir parçamızdır” diyerek bebeğin bile güvenli olma açısından anne karnında en güvenli pozisyonda; elini, ayağını karnına çekerek, başını eğerek durduğunu kaydetti. Prof. Dr. Coşkun, “Güvenlik, medeniyetlerin insan yaşamında sağlaması gereken bir unsurdur. Biz geçmişten aldığımız medeniyet birikimini geleceğe taşımakla mükellefiz” diyerek, büyük bir medeniyetin torunları olarak büyük bir ülke olduğumuzu ifade etti.

Sempozyumda, toplumsal bir sorunun bilim ekseninde tartışılacağını söyleyen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, bunun güzel bir resim olduğunu, bu resmin sadece bu sempozyumun resmi değil, 2023’e daha sonra 2071’e giden Türkiye’deki iki yeni zihniyet değişiminin resmi olduğunu belirtti.

Polis Akademisi’nin sadece güvenlik eğitimi vermediğini ifade eden Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, aynı zamanda fakülteleriyle, meslek yüksekokullarıyla, araştırma enstitüleriyle, bilim ve teknik alanındaki güvenlikle ilgili çalışmalara her zaman destek verdiklerini kaydetti. Prof. Dr. Fındıklı özel güvenliğin, güvenliğin bir rakibi ya da alternatifi olmadığını, güvenliğin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Bir milletin ekonomisi, eğitimi düzgün olsa da güvenliğin olmadığı bir yerde huzurun olmayacağını söyleyen Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Güvenliğin zorunlu bir ihtiyaç olduğunu belirten Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, 2004 yılına kadar güvenliğin emniyet güçleri tarafından sağlandığını belirterek, bu tarihten sonra bazı alanlarda özel güvenliklerin yer aldığını ifade etti.

Haber konusu : 3.Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu – 2013 hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

3 comments

  1. ÖGG Suna

    İyi de bu sempozyumda güvenliğin öneminden başka bir şey konuşulmamış mı?

  2. osman

    Bunu herkes biliyor güvenliğin bir parçası hatta mahkemeye düştüğü zaman alacağı ceza memur olarak hesaplanıyor.Ama görevi başında terörist tarafından öldürüldüğü zaman kocaman bir hiç.

  3. KAZIM AKDENİZ

    YAZIKLAR OLSUN.BAŞKA DİYECEK BİŞEY BULAMIYORUM KOCA KOCA ADAMLAR BİZLERLE DALGA GEÇİYORLAR.YAZIKLAR OLSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.