Haber

Avukatlar özel güvenlik görevlileri tarafından yerlerde sürüklendi

22 Mayıs 2014 tarihinde Okmeydanı çevresinde çıkan çatışmalarda polisin havaya ateş açmasından sonra, bir cenaze için geldiği cemevinin önünde beklerken boynundan vurulan Uğur Kurt’un ağır yaralanmasının ardından avukatlar, delil tespiti için savcılığa başvuran avukatlar savcının talimatıyla savcının odasından özel güvenlik görevlileri tarafından yakapaça dışarı sürüklendi.

Cnnturk’ten Suleyman Arıoğlu tarafından geçilen habere göre Uğur Kurt’un vurularak ağır yaralandığı olay sonrasında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giden 6 avukat suç duyurusunda bulundu. Daha sonra olay yerinde keşif yapılması, görüntü kayıtlarının alınması gibi konulardaki taleplerini iletmek için ilgili savcı ile görüşmek isteyen avukatlar, Başsavcılık tarafından soruşturmaya bakacak olan Cumhuriyet Savcısı Orhan Kapıcı’ya yönlendirildiler.

Savcı Orhan Kapıcı, odasına avukatlardan sadece iki kişiyi almak istedi. Buna itiraz eden, soruşturmaya ilişkin hukuki talepte bulunacaklarını söyleyen avukatlar, neden diğer arkadaşlarıyla savcının görüşmek istemediğini sorduklarında aldıkları yanıt çok sert oldu. Savcı Kapıcı, adliyenin özel güvenlik görevlilerini çağırarak, “Sizin derdiniz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek” dediği avukatları yakapaça odasından dışarı attırdı.

Özel güvenlik görevlileri tarafından yerlerde sürüklenerek dışarı çıkarılan 6 avukata, kimlik tespiti yapılmak istendi. Ancak avukatlar buna karşı çıktı. Avukatlar Oya Aslan, Şükriye Erden, Efkan Bolaç, Yelvi Doğan, Kübra Kurtoğlu ve Sezin Genç hakkında savcı tarafından gözaltı kararı çıkartılma ihtimali  olduğu öğrenildi.

Avukat Oya Aslan, olayla ilgili verdiği beyanat ise şöyle:

“Olay yerinde keşif yapılsın, görüntü kaydı alınsın gibi taleplerimiz için savcıya gittik, odasına sadece iki avukat girebilir dedi. Biz de neden tüm avukatlarla görüşmediğini, böyle bir sınırlamanın sebebini sorduğumuzda, ‘Benim kiminle görüşeceğime siz karar veremezsiniz. Herkesi odama almak zorunda değilim’ dedi. ‘Soruşturmaya ilişkin talepte bulunacağız niye almıyorsunuz?’ diye sorunca özel güvenliği çağırdı ve ‘Bunları atın, dertleri üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek’ dedi. Özel güvenlik görevlileri de bizi zor kullanarak yakapaça odadan dışarı attı. Çıktıktan sonra da kimlik tespiti yapmaya çalışıyorlar. Savcı Kapıcı’nın hakkımızda gözaltı için şu anda talimat yazdırdığı söyleniyor. Bu durumu şikayet edecek bir başsavcı vekili ile görüşmek istedik ama kendimize bir başsavcı vekili bulabilmiş değiliz. Sorduklarımız ‘Ben ilgilenmiyorum diyor”

Hukukçulardan Haber hakkında yorum : İşte Türkiye’de adaletin hali. Avukatlar kanunsuz emire uymak zorunda kalan özel güvenlik görevlileri ile karşı karşıya. Özel güvenlik elemanları görevlerini yapmaya çalışsalar da savcının verdiği emir tamamen kanuna aykırı. Bir savcı devletin makamı olan, kendi mekanı olmayan Adalet sarayından hiçbir avukatın yani hukuk adamının dışarı atılmasını emredemez ve hiçbir görevli de bu emre uyamaz. Ancak özel güvenlikçi arkadaşlar bunu bilmediklerinden görevlerini yaptıklarını sanabilirler. Kural şudur: Kanunsuz emiri uygulayan sorumlu olur. Yani şimdi avukatlar bu güvenlik görevlilerinden şikayetçi olsalar, haklarında ceza verilir ve maalesef bir daha özel güvenlik görevlisi olamazlar. Ne kadar hükümet yanlısı Akdeniz güvenlik hizmetleri personeli olsanız da mahkeme önce sizi sorumlu tutar. Bizden uyarması, güvenlikçi arkadaşlara önemle hatırlatılır…

Haber konusu : Avukatlar özel güvenlik görevlileri tarafından yerlerde sürüklendi hakkında

Sektörel Reklamlar:
ISP Özel Güvenlik İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir